PROTETYKA

Korony porcelanowe

Stałe uzupełnienia protetyczne wykonane na podbudowie metalowej (tytan, złoto, platyna). Mają zastosowane w przypadkach znacznego zniszczenia (z powodu próchnicy lub urazów) koron zębów, które nie nadają się do odbudowy zachowawczej. Często też służą do poprawy estetyki (zmiana koloru i kształtu zębów), a także do lepszego utrzymania w jamie ustnej protez ruchomych.

Mosty porcelanowe

Mosty to stałe uzupełnienia protetyczne zacementowane na zębach własnych pacjenta. Z ich pomocą możemy uzupełnić brak od jednego do kilku zębów. Stosowanie mostów wymaga sprzyjających warunków miejscowych, a mianowicie odpowiedniej ilości i jakości dobrze rozmieszczonych (po obu stronach luki) zębów filarowych. Utrata zębów to nie tylko problem estetyczny, to poważne zaburzenie prowadzące do zmniejszenia wydolności żucia i wystąpienia dolegliwości ze strony układu pokarmowego, to również zaburzenie czynności stawów skroniowo-żuchwowych. Dlatego tak bardzo ważne jest uzupełnianie braków zębowych.

Licówki porcelanowe

Idealne rozwiązanie poprawiające kosmetykę zębów przednich. Mają postać cienkiej „łuski” przyklejanej do zewnętrznej (licowej) powierzchni zęba. Dzięki licówkom możemy skorygować wszystkie estetyczne niedoskonałości zębów, zmieniając ich kolor, kształt, długość lub odbudowując brakujące fragmenty. Porcelana sprawia, że zachowują naturalny połysk i kolor, charakterystyczny dla naturalnych zębów.

Wkłady koronowe

W przypadku dużych ubytków twardych tkanek zęba alternatywę w stosunku do standardowych wypełnień stanowią wkłady koronowe typu inlay, onlay lub overlay. Wkłady koronowe są najbardziej wytrzymałym, a zarazem bardzo estetycznym uzupełnieniem brakujących tkanek zęba. Umożliwiają dokładną rekonstrukcję kształtu anatomicznego zębów (guzków, bruzd oraz punktów stycznych). Wykonuje się je we współpracy z w pracownią protetyczną na podstawie pobranych wycisków. Najczęściej wykonywane są z porcelany, dzięki czemu są trwałe, idealnie dopasowane kolorystycznie do zębów i odporne na ścieranie.

Wkłady koronowo-korzeniowe

Zapewniają długotrwałą odbudowę zębów. Są wykorzystywane w przypadku znacznego zniszczenia lub złamania części koronowej zęba. Po odpowiednim przygotowaniu korzenia, tzn. wykonaniu leczenia kanałowego, wykonujemy indywidualny wkład, który wzmacnia ząb i przyjmuję rolę „rusztowania” dla dalszej odbudowy. W każdym przypadku konieczne jest wykonanie korony protetycznej jako uzupełnienia ostatecznego. Korzeń z zacementowanym wkładem można również wykorzystać jako filar mostu.

Protezy

Są to ruchome uzupełnienia (niecementowane na stałe) stosowane w przypadkach całkowitych lub częściowych braków zębowych, gdy nie ma możliwości na uzupełnienie mostem lub nie ma warunków do wszczepienia implantów. Odpowiednio zaprojektowana proteza może zapobiegać powstawaniu zniekształceń, przesunięć zębowych, zaburzeń wysokości zwarcia, a nawet hamować procesy zanikowe i rozwój chorób przyzębia.

PROTEZY AKRYLOWE CZĘŚCIOWE I CAŁKOWITE – ich zasadniczą częścią jest akrylowa płyta protezy.

PROTEZY SZKIELETOWE – unowocześniona postać protezy akrylowej. Wykonuje się je przy częściowych brakach zębów. Ich zaletą jest cienki metalowy szkielet, który praktycznie nie przeszkadza w użytkowaniu.

PROTEZY NAKŁADOWE (overdentures) – utrzymywane są przez system zatrzasków, najczęściej kulkowych, osadzonych w korzeniach zębów własnych lub na implantach.

PROTEZY NATYCHMIASTOWE – uzupełnienia protetyczne wprowadzone na podłoże w jamie ustnej bezpośrednio po usunięciu zębów.